info@naturalzen.si

Kako se znebiti prhljaja? Prenehajte z njimi enkrat za vselej! 

Lana Novak Nega las

Kako se znebiti prhljaja? Prenehajte z njimi enkrat za vselej! 

Pravijo, da so lasje naša krona lepote. Če je naša krona poškodovana in ne vzbuja dovolj občudovanja, se počutimo nelagodno. Prhljaj je za mnoge od nas lahko nočna mora. Ti drobni, nezaželeni kosmiči, ki se pojavijo na lasišču in padajo na ramena, nam pogosto povzročajo razočaranje in občutek negotovosti. Za vedno se znebite prhljaja in vso pozornost vrnite sebi in svojim zdravim lasem. Če vas zanima odgovor na vprašanje “kako se znebiti prhljaja”, berite naprej.

Kaj je prhljaj in zakaj se pojavi? 

Ste že kdaj oblekli svojo najljubšo črno majico in opazili, da so vaša ramena prekrita z drobnimi belimi delci? Razen če ste ravno delali z moko ali ste bili v zelo prašnem območju, gre verjetno za težave s prhljajem. Verjetno se sprašujete: “Kaj je to in od kod je prišlo?” 

Lupine so majhne bele luske ali mastni rumenkasti delci odmrlih kožnih celic, ki se običajno lušči z lasišča. Pri nekaterih ljudeh se zgodi, da se kožne celice luščijo hitreje kot običajno, in takrat se pojavi težava. Nastane prhljaj, ki ga pogosto spremljajo srbenje, draženje in neprijeten vonj 

Kliknite na fotografijo, če vas zanima naš najnovejši naravni izdelek, ki lahko ublaži to težavo.

Prhljaj

Na nastanek prhljaja lahko vpliva več dejavnikov

  • Prekomerno nastajanje sebuma (t. i. SEBU)  
  • Suho lasišče 
  • Prekomerna aktivnost kvasovk na koži 
  • Alergijske reakcije na nekatere izdelke za lase 
  • Kožne bolezni: seboroični dermatitis, ekcem ali luskavica 
  • Življenjski dejavniki: stres, nezdrava prehrana, pomanjkanje spanja 
  • Prekomerna uporaba izdelkov za lase s kemikalijami 
  • Pretirano umivanje las 

Ti dejavniki povzročajo, da se na lasišču nabira prekomerna količina sebuma, ki spodbuja hitrejše luščenje celic. V nasprotnem primeru se lasišče hitro izsuši in poruši svoje naravno ravnovesje. Ob nezadostni hidraciji se tvorijo luske. Oba procesa povzročita hitrejše nastajanje prhljaja. 

Ste bili presenečeni, ko ste izvedeli, da je lahko vzrok za prhljaj tudi slab življenjski slog? Da, stres, nezdrava prehrana ali pomanjkanje spanja so dejavniki, ki lahko poslabšajo težave s prhljajem. Povzročijo, da je obrambni sistem lasišča oslabljen, koža pa razdražena in brez potrebnih hranilnih snovi. 

Ali lahko starost posameznika vpliva na nastanek prhljaja? 

Prhljaj ni težava ene starostne skupine ljudi in se lahko pojavi pri ljudeh vseh starosti. Zato ne moremo reči, v kateri starostni skupini je večja verjetnost za to težavo. Prhljaj se lahko pojavi pri novorojenčkih, mladostnikih in tudi pri starejših ljudeh.  

Pri novorojenčkih se lahko pojavi prhljaj, imenovan crustacea, ki je pogost in običajno mine v nekaj mesecih. Pri otrocih in mladostnikih so lahko prhljaj povzročajo predvsem hormonske spremembe v času pubertete. Starost pa ni neposredno povezana z nastankom prhljaja pri odraslih 

Vendar pa se verjetnost pojava prhljaja pri različnih starostnih skupinah lahko razlikuje. Na primer, mladi odrasli in mladostniki so nagnjeni k prhljaju zaradi hormonskih sprememb, ki vplivajo na tvorbo sebuma, zato je pri njih večja verjetnost, da bodo imeli mastno lasišče, kar lahko povzroči prhljaj. Po drugi strani pa imajo starejši ljudje zaradi naravnega staranja in izgube vlage bolj suho lasišče. To stanje suhe kože lahko povzroči nastanek prhljaja. Poleg tega imajo starejši ljudje pogosto oslabljen imunski sistem, kar lahko vpliva na nastanek prhljaja. 

Pomembno je vedeti, da nastanek prhljaja ni izključno težava ene starostne skupine. 

Kako se najbolj učinkovito znebiti prhljaja? 

Da bi bili vaši lasje lepi in predvsem brez prhljaja, je treba preprečiti nastanek prhljaja. Tukaj je nekaj nasvetov, kako se lahko izognete prhljaju. 

  1. Uporabite posebne terapevtske šampone ali serume. 

Na trgu je na voljo veliko šamponov in serumov, ki so namenjeni zdravljenju prhljaja. Idealen odstranjevalec prhljaja vsebuje sestavine, kot so piroktonolamin, selenovi sulfidi, salicilna kislina ali ketokonazol. Priporočamo Hair Solution Oil Serum – edinstven serum, ki ne le odstranjuje prhljaj, temveč na podlagi naravnih olj, ki jih vsebuje, spodbuja tudi rast in zdravje las. Vsebuje samo naravne sestavine in odlično vlaži konice las. Prav tako lahko spodbuja rast las, če ga uporabljate neposredno pri koreninah.  

2. Upoštevajte ustrezno higieno las. 

Redno umivanje las pomaga odstraniti odmrle celice in ostanke izdelkov z lasišča. Vendar pazite, da ne uporabljate prevroče vode, ki lahko izsuši lasišče. Poskusite se upreti potrebi po dotikanju lasišča, zlasti če vas že srbi – praskanje lahko poveča draženje in privede do začaranega kroga. Poiščite pravo ravnovesje šamponiranja za svoje lasišče. Med šamponiranjem lasišča ne drgnite, temveč ga nežno masirajte. Lase krtačite, ko so vlažni, ne mokri.  

3. Izogibajte se pretirani uporabi izdelkov za lase ali ostrih kemikalij. 

Nekateri izdelki za lase, kot so močne barve za lase, geli, ravnalniki ali trajni izdelki, lahko dražijo kožo in poslabšajo težave s prhljajem. Poskusite zmanjšati uporabo teh izdelkov. 

4. Zmasirajte lasišče. 

Z nežno masažo lasišča s prsti spodbudite krvni obtok in izboljšajte luščenje odmrlih kožnih celic.  

5. Izogibajte se stresu. 

Stres lahko poslabša težave s prhljajem. Naredite lasišču uslugo in se sprostite. Poskusite izvajati sprostitvene tehnike, kot so meditacija, telovadba ali globoko dihanje, da se znebite stresa in poskrbite za zdravo lasišče. 

6. Zagotovite svojim lasem zadostno prehrano v obliki zdrave prehrane in vitaminov. 

Odpravite slabe prehranjevalne navade in dosegli boste želeni rezultat. S prilagoditvijo prehrane in dodajanjem potrebnih hranil ne boste poskrbeli le za zdravje las, temveč tudi za zdravje celotnega telesa. Poskrbite za reden vnos beljakovin, kot so meso, ribe, jajca, mlečni izdelki, stročnice in oreščki, saj spodbujajo strukturo in rast las. Ne pozabite na maščobne kisline omega-3, ki jih lahko dobite zlasti z uživanjem rib, lanenih semen ali semen chia. Dopolnite svoje telo z vitamini A, E, C in biotinom, ki je eden ključnih vitaminov za zdrave lase. 

Poleg teh vitaminov in hranil je pomembno tudi, da se prehranjujemo uravnoteženo, z zadostnim vnosom zelenjave, sadja, polnozrnatih izdelkov in veliko vode 

Naravni izdelki za boj proti prhljaju

Ste zagovornik naravnega načina in vas kupovanje različnih izdelkov za lase straši? Ne želite zapravljati po nepotrebnem ali ne veste, kateri izdelek je pravi? Preizkusite nekaj receptov starih žena. Vsebujejo sestavine, ki jih zagotovo najdete v svojem domu. 

Arganovo olje

Pridobivajo ga iz jedrc arganovega drevesa in je znano po svojih izjemnih učinkih na lase. To razkošno olje, bogato z vitamini, antioksidanti in maščobnimi kislinami, globinsko neguje in vlaži lase ter spodbuja mehkobo, sijaj in vodljivost. Pomaga odpravljati poškodbe, zmanjšuje nakodranost in ščiti pred vplivi okolja. Redna uporaba arganovega olja lahko poveča moč las, spodbudi rast in povrne vitalnost, zato je odlično naravno sredstvo za doseganje zdravih in sijočih lasnic.

Olje čajevca

Olje čajevca ima protimikrobne in protivnetne lastnosti, ki lahko pomagajo zmanjšati resnost in simptome prhljaja. Uporablja se tudi za zdravljenje bolezni, kot so akne in luskavica.  

Pred nanosom olja lase umijte s šamponom, temeljito sperite z vodo in jih nežno posušite z brisačo. Nekaj kapljic olja čajevca dodajte nosilnemu olju, kot je kokosovo, jojobino ali olivno olje. To je pomembno, ker je olje čajevca lahko zelo močno in bi lahko neposredno uporabljeno povzročilo draženje. Mešanico olja nežno vmasirajte v lasišče. Pustite delovati vsaj 30 minut (lahko tudi čez noč, če vam to ustreza). Po pretečenem času lase umijte s šamponom kot običajno in jih temeljito sperite z vodo. 

Kokosovo olje

Lahko izboljša vlaženje kože in zmanjša njeno izsušenost ter tako odpravlja simptome ekcema in prhljaja. Uporablja se tudi kot naravni vlažilec kože. Nanesite ga na lasišče in pustite delovati nekaj časa (približno 15 min). Nato lase temeljito operite, da ne bodo mastni. 

Aloe vera 

Aloe vera ima antibakterijske in protiglivične lastnosti, ki lahko zmanjšajo vnetje in simptome prhljaja. Gel aloe vere nanesite na čisto in umito lasišče. Nežno vmasirajte v lasišče in pustite delovati vsaj 30 minut. Lahko ga pustite delovati tudi čez noč. Nato lase temeljito sperite s šamponom in izperite. Ponavljajte 2-3-krat na teden. 

Jabolčni kis 

Odstranjuje odmrle kožne celice in uravnoveša pH lasišča, da zmanjša nastajanje prhljaja. Uporabite ga lahko kot oblogo. Pred umivanjem lase sperite z jabolčnim kisom, nato pa jih zavijte v brisačo, pustite delovati približno 45 minut in nato lase umijte s šamponom. Uporabljajte dvakrat na teden. 

Soda bikarbona

Ima protiglivične lastnosti in lahko pomaga ublažiti srbenje in draženje kože. Je enostavna za uporabo. V vrč tople vode dodajte eno žlico sode bikarbone in z dobljeno mešanico sperite lasišče. 

Aspirin 

Vsebuje salicilno kislino, sestavino, ki jo najdemo v številnih šamponih proti prhljaju. Ta kislina se je izkazala za učinkovito pri zdravljenju seboroičnega dermatitisa in prhljaja. Vas zanima, kako pravilno uporabljati zdravilo Aspirin? Ni nujno, da ga jemljete kot zdravilo proti prehladu ali bolečinam. Preprosto zdrobite 2 tableti Aspirina in ju dodajte običajnemu šamponu. Nato si z mešanico umijte lase. Uporabljajte enkrat tedensko.  

Zdaj ste pridobili potrebne informacije o prhljaju in boju proti njemu. Uporabite pridobljeno znanje in se enkrat za vselej znebite prhljaja! Verjamemo, da boste svet osupnili z lepimi in zdravimi lasmi.      

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

© 2021 naturalzen.si